[Names in BOLD are Local 695 members]

CAS Awards Nominees

The 51st Annual CAS Awards Final Five nominees were announced on Tuesday, January 13, 2015, and the awards ceremony will be held on February 14 at the Crystal Ballroom of the Millennium Biltmore Hotel – Los Angeles, California.

Retired Local 695 member David Macmillan CAS will be honored with this year’s CAS Career Achievement Award.

Motion Pictures – Live Action

American Sniper

Walt Martin CAS, Gregg Rudloff, John Reitz, Robert Fernandez, Thomas J. O’Connell, James Ashwell

Production Sound Team:
Randy Johnson, Gail Carroll-Coe
, Nourdine Zaoui, Mustapha Elatouni

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Thomas Varga, Jon Taylor CAS, Frank A. Montaño, Gustavo Borner, Jason Oliver, John Sanacore CAS

Production Sound Team:
Brendan O’Brien, Adam Sanchez, Teferra Mckenzie

Guardians of the Galaxy

Simon Hayes CAS, Lora Hirschberg, Christopher Boyes, Gustavo Borner, Doc Kane, Chris Manning

Production Sound Team:
Arthur Fenn, Robin Johnson, James Gibb

Interstellar

Mark Weingarten CAS, Gary A. Rizzo CAS, Gregg Landaker, Alan Meyerson CAS, Thomas J. O’Connell, Mary Jo Lang CAS

Production Sound Team:
Michael Primmer, David Raymond, Zach Wrobel, Drew Kunin
, Murray Head, Benedikt Amason

Unbroken

David Lee, Jon Taylor CAS, Frank A. Montaño, Jonathan Allen, Paul Drenning CAS, John Guentner

Production Sound Team:
Mark Van Kool, Steven Harris, Dean Morcom

Motion Pictures – Animated

Big Hero 6

Gabriel Guy CAS, David E. Fluhr CAS, Alan Meyerson CAS, Mary Jo Lang CAS

The Boxtrolls

Carlos Sotolongo, Tom Myers, Ren Klyce, Nathan Nance, Nick Wollage, Mary Jo Lang CAS

How to Train Your Dragon 2

Tighe Sheldon, Randy Thom CAS, Shawn Murphy, Brandon Proctor, Corey Tyler

The Lego Movie

Thomas J. O’Connell, Michael Semanick CAS, Gregg Rudloff, Wayne Pashley, Brad Haehnel, John Simpson

Penguins of Madagascar

Tighe Sheldon, Paul N.J. Ottosson CAS, Dennis Sands CAS, Randy K. Singer CAS

Television Movies and Mini-Series

American Horror Story: “Monsters Among Us”

Bruce Litecky CAS, Joe Earle CAS, Doug Andham CAS, Evan Daum, Kyle Billingsley

Production Sound Team:
Steve Huerstel, Jack Bigelow, Eric Heigle, Wade Summerford

Fargo: Part 2 “The Rooster Prince”

Michael Playfair CAS, David Raines CAS, Mark Server, Andrew Morgado

Production Sound Team:
Robert “Arjay” Joly, Val Siu, Mike Markiw, David Brown

Houdini: Part 1

Tamas Csaba CAS, Onnalee Blank CAS, Ken Burton CAS, Chris Navarro CAS

Production Sound Team:
Mate Gabor, Tuska Milan, Csaki Janos, Csaki Janos Jr.

The Normal Heart

Drew Kunin, Joe Earle CAS, Doug Andham CAS, Beauxregard Neylon, Scott Curtis

Production Sound Team:
Mark Goodermote
, Paul Korenkiewitz, Igor Panchenko, Billy Sarokin, George Leong, Schavaria Reeves

Sherlock: “His Last Vow”

John Mooney, Howard Bargroff, Nick Wollage, Peter Gleaves, William Everett

Production Sound Team:
Stuart McCutcheon, Abdulqader Amoud

Television Series – One Hour

Boardwalk Empire: “Friendless Child”

Franklin D. Stettner CAS, Tom Fleischman CAS, Mark DeSimone CAS, George Lara CAS

Production Sound Team:
Sam Perry, Laurel Bridges, Toussaint Kotright, Igor Panchenko, Larry Provost

Game of Thrones: “The Children”

Ronan Hill CAS, Richard Dyer CAS, Onnalee Blank CAS, Mathew Waters CAS, Brett Voss CAS

Production Sound Team:
Simon Kerr, Jonny Waite, Daniel McCabe, Richard Dye, Bradley Kendrick, Luke McGinley

Homeland: “Redux”

Diethard Keck, Nello Torri CAS, Alan M. Decker CAS, Stephen Webster, Shawn Kennelly

Production Sound Team:
Bert Roets, Clair Hesom

True Detective: “Who Goes There”

Geoffrey Patterson, CAS, Martin Czembor

Production Sound Team:
Jeffrey Humphreys, Scotty Jacobs, Chris Cooper

The Walking Dead: “No Sanctuary”

Michael P. Clark CAS, Gary D. Rogers CAS, Daniel J. Hiland CAS

Production Sound Team:
Robert Maxfield
, Dennis Sanborn

 Television Series – Half-Hour

Family Guy: “The Simpsons Guy ”

Patrick Clark, James Fitzpatrick CAS, Arman Steiner

Modern Family “Australia”

Stephen A. Tibbo CAS, Dean Okrand CAS, Brian Harman CAS

Production Sound Team:
Srdjan “Serge” Popovic, Dan Lipe, Peter Hansen
, Mark Van Kool

Nurse Jackie “The Lady With the Lamp”

Jan McLaughlin CAS, Peter Waggoner

Production Sound Team:
Brendan O’Brien, Joe Savastano

Parks and Recreation: “Moving Up”

Steven Michael Morantz CAS, John W. Cook II CAS, Robert Carr CAS

Production Sound Team:
Craig Dollinger, Mitch Cohn, Mark Agostino

Veep: “Detroit”

William Macpherson, Richard Davey

Production Sound Team: 
Steve Saada, Travis Groves

Television Non-Fictions, Variety, Music Series or Specials

Cosmos: A SpaceTime Odyssey “Standing Up in the Milky Way”

Darryl L. Frank CAS, Mark Hensley, Joel D. Catalan, Paul Aronoff, David Torres

Production Sound Team:
Brian Copenhagen, Alex Usatine, Tom Williams

Deadliest Catch “Lost at Sea”

Bob Bronow CAS

Foo Fighters Sonic Highways: “Los Angeles”

Eddie Kim, Jeff Fuller

2014 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony

Brian Riordan CAS, Jamie Ledner, Jay Vicari, Bob Clearmountain

The Roosevelts: An Intimate History – Part 3 “The Fire of Life”

Dominick Tavella CAS, Lou Verrico

Production Sound Team:
John Osborne

Oscar Nominees

The Oscar nominees for “Best Sound Mixing” were announced on Thursday, January 15, 2015. The 87th Academy Awards ceremony will be held Sunday, February 22, at the Dolby Theater in Hollywood California. The ceremony will be broadcast on ABC Television, and in more than 225 countries and territories worldwide.

Best Sound Mixing

American Sniper

Walt Martin CAS, John Reitz, Gregg Rudloff

Production Second Team:
Randy Johnson, Gail Carroll-Coe
, Nourdine Zaoui, Mustapha Elatouni

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Thomas Varga, Jon Taylor CAS, Frank A. Montaño

Production Sound Team: 
Brendan O’Brien, Adam Sanchez, Teferra Mckenzie

Interstellar

Mark Weingarten CAS, Gary A. Rizzo, Gregg Landaker

Production Sound Team:
Michael Primmer, David Raymond, Zach Wrobel, Drew Kunin
, Murray Head, Benedikt Amason

Unbroken

David Lee, Jon Taylor CAS, Frank A. Montaño

Production Sound Team:
Mark Van Kool, Steven Harris, Dean Morcom

Whiplash

Thomas Curley CAS, Craig Mann, Ben Wilkins

Production Sound Team:
David Stark, Michael O’Heney

BAFTA Nominees

Best Sound

American Sniper

Walt Martin CAS, John Reitz, Gregg Rudloff, Alan Robert Murray, Bub Asman

Production Sound Team:
Randy Johnson, Gail Carroll-Coe
, Nourdine Zaoui, Mustapha Elatouni

The Grand Budapest Hotel

Pawel Wdowczak CAS, Wayne Lemmer, Christopher Scarabosio

Production Sound Team: 
St. Clair Davis, Howard Bevan

Whiplash

Thomas Curley CAS, Ben Wilkins, Craig Mann

Production Sound Team:
David Stark, Michael O’Heney

The Imitation Game

John Midgley, Lee Walpole, Stuart Hilliker, Martin Jensen, Andy Kennedy

Production Sound Team:
Howard Bevan, Charlotte Gray, Martin Seeley

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Thomas Varga, Martin Herándes, Aaron Glascock, Jon Taylor CAS, Frank A. Montaño

Production Sound Team:
Brendan O’Brien, Adam Sanchez, Teferra Mckenzie

AMPS Nominees

The London-based Association of Motion Picture Sound (AMPS), announced their 2nd annual Award for Excellence in Sound for a Feature Film in early January. Whiplash was deemed the winner, and the award will be presented at a ceremony in the summer.

Excellence in Sound for a Feature Film

The Grand Budapest Hotel

Pawel Wdowczak, Wayne Lemmer, Christopher Scarabosio

Production Sound Team:
St. Clair Davis, Howard Bevan

Into the Woods

John Casali, Mike Prestwood-Smith, Renee Tondelli

Production Sound Team:
Chris Murphy, Alan MacFeely, Dash Mason-Malik, Peter Clarke, Jerome McCann, Jeremy Brown, Jon Olive

Whiplash

Thomas Curley CAS, Craig Mann, Ben Wilkins

Production Sound Team:
David Stark, Michael O’Heney

The Imitation Game

John Midgley, Stuart Hilliker, Lee Walpole

Production Sound Team:
Howard Bevan, Charlotte Gray, Martin Seeley

Exodus: Gods and Kings

David Stephenson, Paul Massey, Oliver Tarney

Production Sound Team:
Gary Dodkin, Lloyd Dudley, Alayn Crespo Calvo, Jorge Adrados, Jaime Lianos, Francisco Burguillo