Local 695 Salutes Awards Nominees

Congratulations to the recipients and nominees and their production sound teams for the 64th Annual Emmy Awards in the category of Outstanding Sound Mixing.

[Names in BOLD are Local 695 members]

Comedy or Drama Series (Half-Hour) & Animation

WINNER:

Modern Family
“Dude Ranch” ABC

Stephen A. Tibbo CAS, Dean Okrand, Brian R. Harman
Production Sound Team: Preston Conner, Dan Lipe

Also nominated:

Entourage
“The End” HBO

Tom Stasinis CAS, Dennis Kirk, Todd Orr
Production Sound Team: Dave Pattee, Damon Harris

Nurse Jackie
“Handle Your Scandal”

Showtime

Jan McLaughlin CAS, Peter Waggoner
Production Sound Team: Brendan O’Brien,
Michelle Mader

Parks and Recreation
“End of the World”

NBC

Steve Morantz CAS, John Cook, Peter Nusbaum
Production Sound Team: Dirk Stout, Mitch Cohn

30 Rock
“Live From Studio 6H”

NBC

Robert Palladino, Martin Brumbach,
Josiah Gluck, William Taylor

Comedy or Drama Series (ONE-Hour)

WINNER:

Game of Thrones
“Blackwater” HBO

Ronan Hill CAS, Mervyn Moore, Matthew Waters, Onnalee Blank CAS
Production Sound Team: Simon Kerr, James M.H. Atkinson, Mark Ormandy, Simon J. Willis, Matteo De Pellegrini, Luke McGinley

Also nominated:

Breaking Bad
“Face Off” AMC

Darryl L. Frank CAS, Jeff Perkins, Eric Justen
Production Sound Team: Matthew Kabakoff

Downton Abbey
Episode 1 PBS

Nigel Heath, Alex Fielding, Oliver Brierley, Keith Partridge
Production Sound Team: Chris Ashworth, James Harris, Steve Hancock, Lee Sharp

Homeland
“Marine One” Showtime

Larry Long, Nello Torri, Alan Decker, Larold Rebhun
Production Sound Team: Matt Fann, Jack Hill

Person of Interest
(Pilot) CBS

Noah Timan, Frank Morrone CAS, Scott Weber, Keith Rogers CAS,
Production Sound Team: Patricia Brolsma, Amanda Jacques Sober, Dan Guachione, Lukasz Jani

MINISERIES OR MOVIE

WINNER:

Hatfields & McCoys Part 1
HISTORY

Dragos Stanomir, Christian Cooke, Brad Zoern
Production Sound Team: Cozma Marius-Serban

Also nominated:

American Horror Story
“Piggy, Piggy” FX Networks

Sean Rush, Joe Earle, Doug Andham
Production Sound Team: Dennis Fuller, Kriston Wilcox, John Bauman

Game Change
HBO

David MacMillan CAS, Leslie Shatz, Gabriel J. Serrano
Production Sound Team: Perry Dodgson, Lorenzo Milan

Hemingway & Gellhorn
HBO

Nelson Stoll CAS AES, Lora Hirschberg, Peter Horner, Douglas Murray
Production Sound Team: Fred Runner, Lou Wiskes

Sherlock: A Scandal in Belgravia (Masterpiece)
PBS

John Mooney, Howard Bargroff
Production Sound Team: Stuart McCutcheon, Abdulqader Amoud

VARIETY OR MUSIC SERIES OR SPECIAL

Winner:

The 84th Annual Academy Awards ABC

Paul Sandweiss, Tommy Vicari, Pablo Munguia, Kristian Pedregon, Bob La Masney, Brian Riordan, Thomas Pesa, Michael Parker, Josh Morton, Patrick Baltzell CAS, Larry Reed, John Perez
Production Sound Team: Eddie McKarge, Dan Vicari, Debbie Fecteau, Jeffrey Fecteau, Ric Teller, Hugh Healy, Dave Hewitt, Phil Gitomer, David Bellamy

Also nominated:

ACM Presents: Lionel Richie and Friends—In Concert CBS

J. Mark King, Paul Sandweiss, Biff Dawes, Dirk Vanoucek, Steven Anderson, Marc Repp, Chip Matthews, Christian Schrader, Jeff Peterson, Jason Spence,Jeffrey R. Fecteau

American Idol 1144 A/B FOX

Ed Greene CAS, Randy Faustino, Patrick Baltzell CAS, Michael Parker, Gary Long, Christian Schrader, Brian Riordan, Conner Moore, Ryan Young
Production Sound Team: Debbie Fecteau, Dennis Mays, Ric Teller, Ryan Young, Billy McCarge

The 54th Annual Grammy Awards CBS

Thomas Holmes, John Harris, Eric Schilling, Paul Sandweiss, Eric Johnston, Mikael Stewart, Ron Reaves, Tom Pesa, Michael Parker, Pablo Munguia, Bob La Masney
Production Sound Team: Michael Abbott, Rick Bramlette, Jeff Peterson, Phil Ramone, Barry Warrick, Andres Arango, Hank Neuberger, Billy McCarge, Dave Rickmears, JP Velasco, Steven Anderson, Craig Rovello, Bill Kappelman, Pete San Filipo, Ric Teller, Damon Andres, Eddie McKarge, Paul Chapman, Dennis Mays, Bruce Arledge, Kirk Donovan, Dave Bellamy, Grant Greene, John Arenas, Matt Campisi, Jim Fay, Thomas Ryden, Hugh Healy, Max Feldman, Hardi Kamsani, Joel Singer, Charles Campbell, Anthony Catalano, Gary Epstein CAS, Mike Babbitt

NONFICTION PROGRAMMING

Winner:

Paul Simon’s Graceland Journey: Under African Skies A&E

Tom Paul
Production Sound Team: Eddie O’Connor, Sean O’Neil, Bernhard Marcus, David Hawkins, Christo Hattingh, Kevin Manas, Gray Burnett, Zakes Baloyi

Also nominated:

The Amazing Race
“Let Them Drink Their Haterade (Lake Manyara, Tanzania)” CBS

Jim Ursulak, Dean Gaveau CAS, Jerry Chabane, Troy Smith
Production Sound Team: Brian Allen, Bruce Beacom, Darren Brower, Phil DeTolve, Fernando Gironas, Burt Gregory, Mickey McMullen, Mike Ormsby, Ryan Sevy, Barry Weissman

Deadliest Catch
“I Don’t Wanna Die” Discovery Channel

Bob Bronow CAS

Frozen Planet
“Ends of the Earth” Discovery Channel

Archie Moore, Graham Wild

George Harrison: Living in the Material World HBO

Tom Fleischman CAS, Bob Chefalas
Production Sound Team: Garry Hamden, Dudley Houlden, Mark Mandler, Danny Michael, Juan Nunez, Barry O’Sullivan, Frederic Pardon, Mike Reilly, Mark Roy, Susumu Tokunow, Mark Weingarten, Stuart Wilson